Slovo prezidenta ČBA IV/2021

Slovo prezidenta ČBA  IV/2021

Vážení členové České Bonsajové Asociace, vážení přátelé bonsají.

   Máme za sebou veleúspěšný Kongres a Národní výstavu ČBA, Kroměříž 2021. Obdrželi jsme mnoho pozitivních ohlasů jak na organizaci celé akce, tak i na úroveň samotné výstavy i doprovodných akcí. Vystaveno bylo 103 stromů a kolekcí a 35 kusů a kolekcí suiseki. Mezi vystavenými bonsajemi bychom našli i exponáty našich členů z Polska, Slovenska a Německa. Za aranžmá a instalaci výstavy opět děkuji Liboru Slatinkovi. Podle jeho návrhu a pod jeho vedením se podařilo zrealizovat velmi hodnotné dílo. Nesmím zapomenout ani na členy jeho týmu, kteří svou aktivitou ke zdaru přispěli – například Jirku a Karla Hauptovi, Lukáše Nehybu a další. Na instalaci výstavní sekce suiseki se významně podílela Zbyňka Drncová ve spolupráci s Igorem Bártou a dalšími „kamenáři“.

  S velkou chválou organizátorům byl kvitován i páteční workshop členů ČBA pod vedením Rafaela Torrese ze Španělska, odkud si 11 šťastných účastníků odnáší nejen odborně natvarované vlastní stromy, ale taky spoustu užitečných rad a poznatků do další práce. Znamenité bylo i Rafovo představení v rámci sobotní a nedělní demonstrace tvarování na velkém podiu haly A kroměřížského výstaviště. Zručným asistentem mu v obou dnech byl Michal Burák, který také sklidil uznání početného publika. Ve stejný čas na podiu účinkoval i Václav Novák za asistence Vladimíra Doška. I oni předvedli výborný výkon, za který byli odměněni potleskem zaplněného sálu a vděkem majitelů tvarovaných stromů.

  Tradičně byly vyhodnoceny vystavené exponáty stromů, kamenů a kolekcí v několika kategoriích. Opět se udělovalo ocenění za nominace ČBA stromu roku, nominace ČBA suiseki roku, Stromu roku prezidenta ČBA, ČBA stromu roku, ČBA suiseki roku, putovní cena Strom roku členů ČBA 2021 a několik dalších. Laureáti zmíněných ocenění byli vyhlášeni na Gala večeru ČBA, který proběhl v sobotu večer v samotných prostorech výstavy. ČBA stromem roku byla vyhlášena borovice kleč Romana Neslaníka , ČBA suiseki roku pak kompozice Jaroslava Dlabáčka. Stromem roku prezidenta ČBA se stala borovice Jana Novotného, Stromem roku členů ČBA byla hlasováním členů vybrána kolekce shohinů od Shohin sekce ČBA.  Velmi přínosné byly pak noční komentované prohlídky výstavy v provedení účastníků Gala večera.

   V rámci akce proběhla i, letos velmi početně obsazená, Soutěž Nových Talentů ČBA 2021 (NTC CBA 2021). Ve vyrovnaném klání a pod organizační taktovkou Václava Nováka zvítězil po čtyřhodinové práci Vladimír Boudný. Ten nás bude reprezentovat na přehlídce vítězů NTC národních organizací sdružených v projektu Triennale v roce 2022.

   Úspěch akce opět potvrdil tezi, že členství v ČBA je výhodou a přínosem pro aktivní provozovatele našeho koníčka se snahou se setkávat, vzdělávat a podílet se na společném úsilí propagovat a povznášet duch bonsaismu v naší vlasti. Kdo doma čeká na benefity vyplývající ze členství, ten se nedočká.

   Chtěl bych ještě jednou vysoce ocenit práci všech, kteří se organizaci naší Národní výstavy podíleli. Zejména pak Libora Slatinky, Pavly Vránové, Zbyňky Drncové, Václava Nováka, Lukáše Nehyby, Jiřího Nováka, bratrů Hauptových, Libora Kajše, Adély Krajčové a dalších, jejichž seznam by překročil prostor, který pro toto sdělení mám. Ještě také děkuji a oceňuji vzornou podporu a spolupráci ze strany managementu Výstaviště Kroměříž, jmenovitě pak pánů Ondřeje Kuropaty a Marcela Majdy.

   Na volební Valné hromadě ČBA byl v neděli ráno zvolen výbor ČBA pro další období. Členy se stali: Ivan Macháček, Jiří Novák, Libor Slatinka, Pavla Vránová, Zbyňka Drncová, Václav Novák a Lukáš Nehyba.

   Těšíme se na setkání na Kongresu a výstavě ČBA v roce 2022.

 

Ivan Macháček, prezident ČBA , říjen 2021

  

 

                    

                                         

                                                        

 

 

 

 

Hlavní obrázek článku
O autorovi

Lukáš Svoboda

Krátké pojednání o autorovi..

Zjistit více

Fotografie k článku